Warszawa wielonarodowa 1945-1989

Warszawa na oku!

10 października 2010, 12:00-18:00

Spójrzmy na Warszawę oczami mieszkających tu cudzoziemców. Gdzie czują się jak u siebie?

Akcja miejska Warszawa na oku! to jednodniowa wycieczka po stolicy i zaskakujące spotkania z cudzoziemcami mieszkającymi w Warszawie. Nasi Warszawiacy nie z tej ziemi będą opowiadać po polsku o Warszawie i o sobie.
Do wycieczki będzie można przyłączyć się na każdym jej etapie - kolejne miejsca zbiórki to spotkania z kolejnymi cudzoziemcami.

Pobierz i wydrukuj mapkę [PDF, 2,1MB]

Rzym na MDM!

12.00-12.45 DARIO GUB (Włochy)
Zbiórka: 12.00, Plac Zbawiciela (pod Coffee Karma), trasa: Plac Zbawiciela - Plac Konstytucji

Dario Gub pochodzi z Rzymu, ma 27 lat. Nauczyciel włoskiego, tłumacz. Do Polski przyjechał półtora roku temu. Dziś mówi płynnie po polsku bez akcentu. Geniusz językowy zakochany w Słowianach. Studiował rusycystykę we Włoszech i Rosji. Uwielbia pierogi z grzybami i warszawską Pragę. W Warszawie podoba mu się to, że się wciąż tworzy, buduje, nie jest miastem skończonym jak Roma. Gdzie jest Rzym w Warszawie? Na Placu Konstytucji! Esposizione Universale Roma, w skrócie EUR, dzielnica Mussoliniego.

Warszawa - Moskwa!

13.00 - 13.45 MANIA ZYZAK-SOKOLOWA (Rosja)
Zbiórka: 13.00, Plac Konstytucji 4 (pod InfoQltura), trasa: Śródmieście

Mania Zyzak-Sokolowa pochodzi z Rosji, jest fotografem. "Zawsze jak wracam do Warszawy to wracam do siebie, do miasta mi miłego, znanego, za którego uliczkami i parkami mi tęskno w moskiewskim tłumie i harmidrze". W Warszawie najbardziej brakuje jej bazarów z świeżymi owocami i warzywami, kramów z orientalnymi przyprawami, szumu różnych języków i dialektów. Interesuje się historią i odtwórstwem historycznym. Od 2006 roku współtworzy portal Reenacting.eu. Mieszka w Śródmieściu.

Sajgonki vs bar mleczny!

14.00- 14.45 TON VAN ANH (Wietnam)
Zbiórka: 14.00 Bar Mleczny "Familijny" , ul. Nowy Świat 39, miejsce: Bar Mleczny "Familijny" , ul. Nowy Świat 39

Ton Van Anh pochodzi z Wietnamu. Do Polski przyjechała na początku lat 90., do Warszawy w roku 2000. Wietnamska opozycjonistka, związana ze Stowarzyszeniem Wolnego Słowa i Radiem Wolna Azja, dziennikarka i tłumaczka. W Warszawie brakuje jej wolnych przestrzeni, kameralnych targowisk. Ulubione miejsca to Stare Miasto, Al. Ujazdowskie i Uniwersytet. Skąd pomysł spotkania w barze mlecznym? "Przypominają mi uliczne bary w Wietnamie, poza tym tam jest dużo smaczniejsze jedzenia niż w drogich restauracjach, luźna atmosfera i przychodzą "prawdziwi" mieszkańcy miasta". Ton Van Anh mieszka na Powiślu.

Praska republika!

15.00- 16.00 LINAS DOMARACKAS (Litwa)
Zbiórka: 15.00, "Pod miśkami" przy Parku Praskim, trasa: Park Praski, Czynszowa, Stalowa, Strzelecka, Targowa 80.

Linas Domarackas urodził się w Szawlach (Siauliai) na Litwie. Do Warszawy przyjechał w 1991 roku studiować grafikę na ASP. Pierwsze wrażenia? "Ogromne miasto samotnych ludzi. Z trudem powstrzymywałem się przed zaproszeniem przypadkowych przechodniów na kawę. Byłem zaskoczony śladami walk na ścianach budynków. Myślałem, że pochodzą one z okresu stanu wojennego, z lat 80.". Polubił wielkomiejskie tempo życia. Brakuje mu jednak miejsc, które pozwoliłyby się na chwilę zwolnić tempo, zatrzymać się. Tworzy takie miejsca: Zielona Galeria w Parku Praskim czy historyczne portrety mieszkańców Pragi na Stalowej. Jesienią na Litwie do domu przynosił ogromne, białe chryzantemy. Mieszka na Pradze. Praska Republika to miejsce gdzie rządzi sztuka!

Warszawa bez botoksu!

16.00 - 16.45 IVO NIKIĆ (Serbia)
Zbiórka: 16.00, w bramie przy ulicy Targowej 80, miejsce: Pracownia artystyczna szu -szu.

Ivo Nikić pochodzi z Serbii. Do Polski przyjechał w 1986 roku, miał 13 lat. "Przyjechałam z zachodu na Wschód, na ulicach Belgradu dzieciaki tańczyły breakdance, a w Warszawie nikt wówczas nie słyszał o hip-hopie. Czułem się jakbym z kolorowego filmu wszedł w czarnobiały". Artysta wizualny inspirujący się w swojej twórczości Warszawą, od wielu lat związany z grupą artystyczną szu szu. W swojej praskiej pracowni pokaże Warszawę taką jaką ją widzi: szarą, pozbawioną ozdóbek, "upiększaczy". To pokaz dla uważnych obserwatorów i cichych wielbicieli stolicy. Na jesienni w Warszawie brakuje mu zapachu pieczonej papryki. Mieszka na Żoliborzu

Nie ma Montevideo na Lubelskiej!

17.00 -18.00 GIANNA BENVENUTO (Urugwaj)
Zbiórka: 17.00, przed wejściem na Dworzec Wschodni od stromy ul. Lubelskiej, miejsce: Studium Teatralne przy ul. Lubelskiej 30/32

Gianna Benvenuto pochodzi z Urugwaju. Przyjechała do Warszawy w 1992 roku z miłości do swojego przyszłego męża. Aktorka Studium Teatralnego przy ul. Lubelskiej, odtwórczyni Izoldy Regensberg w spektaklu "Król Kier znów na wylocie" na motywach powieści Hanny Krall. To dzięki tej roli poznała najnowszą historię Polski i Warszawy. Pierwsze wrażenie? "Miasto szare, zgasłe, ludzie schludnie ubrani w sprane i znoszone swetry". W Warszawie najbardziej brakuje jej morza, "Montevideo jest jak statek zwrócony dziobem do morza". Lubi podwórka i klatki schodowe starych kamienic w centrum i na Pradze. Mieszka na Żoliborzu.

mapa