Warszawa wielonarodowa 1945-1989

Przystań Warszawa

9 października (sobota), 17:00-19:00; Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Podczas panelu dyskusyjnego porozmawiamy m.in. o spostrzeżeniach naszych gości na temat Warszawy i Warszawiaków w okresie PRL.

Rozmowa będzie nawiązywać do najnowszej historii Warszawy, przemian społecznych i kulturalnych w mieście w czasach PRL i po upadku komunizmu. Uczestnicy panelu będą również mówić o swojej tożsamości i o tym, jakie możliwości rozwoju odnaleźli dla siebie w Warszawie.

Dyskusję poprowadzi: Paweł "Paulus" Sulik - dziennikarz TOK FM, autor programu "Los Polandos, czyli niepolski punkt widzenia".

Goście:

Tessa Capponi Borawska

Wykładowca, pisarka, dziennikarka pochodząca z włoskiej rodziny arystokratycznej z Florencji. Mieszka na Mokotowie od 1983 roku, od kiedy miłość do jej przyszłego męża sprawiła, że przyjechała do Polski. Jej ulubionym miejscem w Warszawie jest Rynek Nowego Miasta.

Chris Niedenthal

Fotograf polskiego pochodzenie urodzony w Londynie. Mieszka w Warszawie już prawie cztery dekady, od kiedy postanowił, że chciałby zobaczyć jak to jest "nie będąc na wakacjach" pomieszkać w Polsce - w kraju, który uważa za pełen serdeczności i życzliwości. Odkąd w Warszawie jest miejsce, gdzie serwuje się typowe brytyjskie danie Fish & Chips, niczego mu już w stolicy nie brakuje. Żałuje, że nigdy nie mógł zobaczyć starej Warszawy, utraconej w okresie II wojny. Jego ulubionym miejscem w Warszawie jest Trakt Królewski.

Hatif Janabi

Wykładowca UW, poeta, pisarz i tłumacz pochodzący z Kadisii w Iraku. W Warszawie od 1976 roku. Do emigracji zmusiła go sytuacja polityczna w jego ojczyźnie. Jego ulubionym miejscem w Warszawie jest starówka, kampus uniwersytecki oraz Łazienki.

Stasys Eidrigevičius

Artysta, grafik, który urodził się w Mediniškiai na Litwie. Od 1980 roku mieszka w Polsce. Tworzy plakaty, obrazy olejne, ilustracje do książek i fotografie, tworzy także scenografie. Jest współpracownikiem tygodnika Polityka.